Skip links
google da üst sıralara çıkmak, google da üst sıralara çıkma ücreti, google ilk sayfada çıkmak, web sitesi öne çıkarma

SEO Hizmeti Veren Firmalar

Sitenizin hitini ve sitenizden aldığınız dönüşümleri arttırmak için, etkili bir SEO çalışmasına ihtiyacınız vardır. Bunu, internetten öğrendiğiniz kadarıyla kendiniz yapabileceğiniz gibi, SEO hizmeti veren firmalar aracılığıyla da yapabilirsiniz.

SEO Hizmeti Nedir ?

SEO hizmeti, SEO hizmeti veren firmalar tarafından verilen hizmettir. Normalde kendiniz yapmanız gereken işlemleri, sitenizi firmaya teslim ederek yaptırırsınız. Yapmanız gereken işlemler olarak kısaca şunlardan bahsediyoruz:

  • Anahtar kelime optimizasyonu
  • Temiz kodlama optimizasyonu
  • Hız optimizasyonu
  • SEO uyumlu içerik optimizasyonu
  • Sosyal medya entegresi ve optimizasyonu
  • Backlink inşası

Gördüğünüz gibi liste biraz kabarık ve buraya yazmadığımız daha pek çok optimizasyon var. Profesyonele yakın seviyede değilseniz, SEO firmaları olmadan bu optimizasyonların tamamını yapmak zor.

SEO Hizmeti Nasıl Verilir ?

En iyi SEO firmaları, stratejilerini belli bir taslak üzerinden şekillendirir. İstisnai durumlar dışında hep bu taslak üzerinden ilerlerler. Her firmanın stratejisi farklı olacağı için, biz size genel bir örnek sunalım.

Öncelikle anlaşılan sitenin anahtar kelimeleri çıkarılır. Bu anahtar kelimeler üzerinden, başka hangi kelimeler üzerinden ziyaretçi alabileceği belirlenir. Daha sonra bu kelimelere uygun SEO uyumlu içerikler yazılır. Bununla beraber önceki içeriklerin SEO uyumluluğu da iyileştirilir.

Sitenin içerik skalası biraz genişledikten sonra, sosyal medya ve backlink aşamasına geçilir. Site ile ilgili olan backlink kaynakları, en iyi SEO hizmeti veren firmalar tarafından tespit edilir. Backlink ağı ve sosyal medya entegrasyonu iyileştirilerek sitenin bilinirliği arttırılır.

Bütün bu işlemlerden önce, hız ve performans optimizasyonu yapılmış olması önemlidir. En iyi SEO firmaları bünyesinde çalışan optimizasyon uzmanları, sitenin sunucu ve hız bakımından performansını arttırmasını sağlar.

Ek olarak, eğer müşteri isterse, kullandığı tasarım kullanıcı dostu olma yolunda iyileştirilir.

Uzun lafın kısası, SEO firmaları tarafından, güncel Google algoritmalarına uygun şekilde iyileştirmeler yapılır.

SEO Hizmeti Almak ya da Almamak ?

Makaleye girişte de bahsettiğimiz gibi, saydığımız birkaç optimizasyonu kendiniz yapabiliyorsanız hizmet almanıza gerek yok. Tabii, her sektörün ve her anahtar kelimenin gereklilikleri farklı.

Örneğin, orta zorlukta bir anahtar kelimede kendi çabalarınızla ilk sayfaya gelebilirsiniz. Ancak kendi çabalarınızın yetmeyeceği, bir profesyonelin el atması gereken anahtar kelimeler olabilir. İşte bu noktada, en iyi SEO hizmeti veren firmalar imdadınıza yetişebilir.

Özetle, sizin için çok önemli ama kendi çabalarınızın yetersiz olduğu kelimeler varsa SEO firmaları ile çalışmayı düşünebilirsiniz. Tabii bu noktada yeni bir soruyla karşı karşıya kalıyoruz: SEO hizmeti veren firmalar arasından seçim nasıl yapılmalı ?

SEO Hizmeti Veren Firmalar Arasından Seçim

SEO hizmeti veren firmalar arasından biriyle çalışmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husus var. Bunları aklınızda bulundurmanız, sitenizin sağlığı için oldukça önemli.

Hayal Satan SEO Firmaları

SEO firmaları bitki örtüsünün büyük bir kısmı bu şekilde. 1 haftada ilk sıra, 1 saatte ilk sıra diyerek insanları kandırıyorlar. Şunu unutmayın, Google bile böyle bir garanti veremez. O nedenle, anlaşacağınız firmanın realist olmasına dikkat edin.

En iyi SEO hizmeti veren firmalar, genellikle uzun vadeli anlaşmalar yaparlar. 1 haftalık, 1 aylık gibi anlaşmalardan uzak dururlar. Çünkü, SEO çalışmalarının meyvesini uzun vadede vereceğini bilirler.

1. Referanslar

Bir firmanın çalışmalarının kalitesini anlamanın en iyi yollarından birisi referanslarına bakmaktır. Referans derken ‘’çalıştık çok iyidi’’ ‘’harika bir firma’’ gibi temellendirilmemiş yorumlardan bahsetmiyoruz. Aşağıdaki cümle gibi cümleler, güzel bir referans olabilir:

‘’X firması ile çalıştıktan sonra e-ticaret dönüşümlerimiz %37 arttı. Ayrıca ziyaretçi sayımızda da %23’e varan artış yakaladık’’

Gördünüz mü ? İşte temellendirilmiş referans budur. Elbette bunun da doğruluğundan %100 emin olamazsınız. Ancak referans sahibine ulaşarak konuşmayı deneyebilirsiniz. Bu tarz temellendirilmiş referanslara sahip SEO firmaları, daha olumlu sonuç almanızı sağlar.

2. Google Algoritmalarına Uyumluluk

Çalışmayı düşündüğünüz firmanın Google algoritmalarına uyumluluğunu kontrol etmeniz gerekir. Peki nasıl ?

Bir önceki referanslar maddesinde referans incelemeyi anlatmıştık. Bu referanslara sahip siteleri ziyaret edin. Ziyaret ederken içeriklerine, hız optimizasyonlarına dikkat edin. Ahrefs gibi araçlar kullanarak anahtar kelime ve backlink analizlerine bakın. Sosyal medya hesaplarını bularak entegrasyon uyumluluğuna dikkat edin.

Bütün bu elde ettiğiniz verileri, Google algoritmaları ile karşılaştırın. Sonuç olumluysa, o firma en iyi SEO hizmeti veren firmalar arasındadır. İnanın, sadece bu analiz ile firmanın ne kadar etkili olduğu konusunda emin olabilirsiniz.

3. Müşteri Desteği

Sonuçta sitenizi SEO firmaları arasından birine teslim edeceksiniz. O nedenle güncel bilgilerden haberdar olmak en başta sizin hakkınız.

Çalışmayı düşündüğünüz firma ile rapor sıklıkları hakkında konuşun. Hangi aralıklarla bilgilendirileceğiniz konusunda anlaşın. Bu bilgilendirme sıklığı size uygunsa, o firmayla çalışmanız adına bir artıdır.

Bu makalenin, ‘’SEO hizmeti nedir, nasıl yapılır? En iyi SEO hizmeti veren firmalar nasıl seçilir ?’’ gibi konularda sizi tatmin edeceğini umuyoruz.

Leave a comment

View
Drag