Skip links
google da üst sıralara çıkmak, google da üst sıralara çıkma ücreti, google ilk sayfada çıkmak, web sitesi öne çıkarma

En İyi SEO Firması Olmanın Gereklilikleri

Piyasada iyisiyle kötüsüyle pek çok SEO firması mevcut. Bu firmalar, sitenize belli sorgularda yükselme imkanı sunar. Pek çok rekabet içeren ortamda olduğu gibi, en iyi ve en kötüler vardır. Biz bu makalede, en iyi SEO firması olmanın gereklilikleri üzerinde duracağız.

En İyi SEO Firması Olmanın Gereklilikleri

1. Çalışma Yöntemleri

Bildiğiniz gibi SEO çalışmalarında White Hat ve Black Hat olmak üzere 2 farklı yöntem vardır. White Hat, herkesin bildiği yasal yollardır. Black Hat ise adından da anlayabileceğiniz gibi yasa dışı yöntemlerdir. Hacklink gibi yöntemleri kendisinde barındırır.

En iyi SEO firması, temellerini yasal yöntemlere dayandırmalı. O nedenle White Hat yöntemlerle hizmet vermeli. Black Hat SEO’nun hızlı sonuçları insanı şaşırtsa da, uzun vadede zararlı çıkarsınız.

2. Müşteri İlgisi

Herhangi bir müşterinin bir SEO firması ile anlaşması, ona dükkanını emanet etmesinden farksızdır. Neticede para kazandığı bir kolu size devrediyor. Bundan dolayı, en iyi SEO firması müşteri ilgisini yüksekte tutar.

Müşteriye her yapılan işlemde, her önemli sıra değişiminde, her değişen yol haritasında bilgi vermek; ona yanlış firmada olmadığını hissettirecektir.

3. Geniş Site Altyapısı Hakimiyeti

Bildiğiniz gibi dünyadaki en popüler site altyapılarından biri WordPress. Hal böyle olunca, bazı SEO firmaları sadece WordPress odaklı çalışıyor. Bu oldukça YANLIŞ.

En iyi SEO firması; WordPress dışında ‘’Joomla, Blogger, vBulletin, MyBB, Zenforo, WooCommerce’’ gibi altyapılara da hakimdir. Böylelikle, bu altyapıları kullanan site geldiğinde onları kaçırmazlar. Maddi manevi kazançlı çıkarak ilerlemelerine devam ederler.

4. Farklı Kollarda Personel Barındırma

Bu adım yeni firmalar için biraz iddialı ama en iyi SEO firması olmak için gerekli. Evet, belki başlarda 2-3 personel ile idare edilebilir. Ancak işler ilerledikçe bu yetersiz gelecektir.

O nedenle, aşağıda örnek olarak saydığımız kategorilerde uzmanlaşmış personel barındırmak, işi kolaylaştırır:

  • Sosyal Medya Yönetimi
  • İçerik Yönetimi
  • Altyapı Yönetimi
  • Kod İşleri

Bu listeyi uzatabiliriz. Özetle, alanları farklı kollara bölmek, en iyi SEO firmalarının yaptığı türden bir şeydir. Bu nedenle oldukça başarılı işlere imza atıp referans sahibi olurlar.

5. Referanslar

Bu, işin ilerleyen kısmı için en iyi SEO firması olmanın gereklilikleri arasındadır. En iyi SEO firması konusunda iddialıyım diyen bir firma varsa, bunu referansları ile ispatlaması gerekir.

Referanslar, SEO işleri konusunda her şeydir. Elbette pek çok konuda olduğu gibi manipüle edilebilir. Ancak, doğru referanslar o firma yahut o iş hakkında çok şey anlatır. Uzun lafın kısası, bir firmanın en iyi olduğunu kendisi değil referansları söyler.

Burada referans kavramını da biraz açmak istiyoruz. Aldığımız bir işe attığımız ‘’çalışmaktan çok memnun kaldık’’ yorumu, pek de referans sayılmaz. ‘’Hangi sıradaydık, hangi sıraya geldik ?’’, ‘’Sitemizin ziyaretçi sayılarında ne kadar artış oldu ?’’ gibi soruları da cevaplamamız gerekir.

Elbette bazıları özel bilgi olduğu için paylaşılmaz. Paylaşılabilecekler, müşteriye daha net bilgi sunmak için paylaşılmalıdır.

6. Asılsız Garantiler Vermemek

İnkar etmeyin, siz de gördünüz. ‘’1 haftada 1.sıra garanti! 1 günde ilk sayfa!’’ ilanları siz de gördünüz. Peki ilanları görünce kafanızda o firma ile ilgili ne oluştu ? Başta şaşırdınız evet, ama sonra SEO’nun içine biraz girince bunların asılsız olduğunu gördünüz.

En iyi SEO firması, asla bu tarz asılsız garantiler sunmaz. Sundukları tek garanti, sitenizin eskisinden çok daha iyi olacağıdır. Müşteriler de kendilerine hayal satılmayan bir yerde oldukları için, güven içinde hissederler.

7. Algoritmaya Uygun Çalışma Teknikleri

Bildiğiniz gibi Google, sürekli algoritma güncelleyen bir arama motoru. Bugün doğru dediğimiz şey, yarınki güncelleme ile yanlışa dönebilir. Hal böyle olunca, algoritmaları takip edip sürekli ayak uydurmak gerekiyor.

En İyi SEO firması, bunu müşterileri yerine yapar. Eğer yapmazsa, çalışmalarının etkisi azalacaktır.

Örneğin firma ile çalışmaya başladınız. O zaman backlink popülerdi ve size bolca backlink takviyesi yapıldı. Daha sonra gelen algoritma güncellemesiyle çok backlink alan siteler spama düştü. Bu noktada firmanın yapması gereken, fazlalık backlinkleri reddetmektir.

Yukarıda sadece örnek olsun diye yazdığımız paragraf, algoritma güncellemelerine ayak uydurmanın önemini göstermektedir. En iyi SEO firması, bu değişiklikleri kendisi takip ederek aksiyonlarını alır.

8. Diğer Gereklilikler

Bir terzi, kesimi yanlış pantolon giyerse abes kaçar öyle değil mi? Peki en iyi SEO firması olduğunu söyleyen bir firmanın, sıralamalarının oldukça düşük olması nasıl karşılanır? Bu sorularla ana fikri aktardığımızı düşünüyoruz.

Çalışmalarının kalitesini belki göstermez, ama kurumsallık için önemli: Bu firmaların sitelerinin tasarımı, referansların sunuş şekli, iletişim formlarının konumu gibi değişkenler kalitelidir. Müşteri, siteye girdiğinde profesyonellerin elinde olduğunu hisseder.

Bu makale ile en iyi SEO firması olmanın gereklilikleri konusunda bilgilendiğinizi umuyoruz. Burada bahsedemediğimiz pek çok şey olsa da, biz en önemlilerine değinmeye çalıştık. Buradaki tavsiyeleri, çalışacağınız SEO firmasını seçmek için de kullanabilirsiniz. Oldukça faydalı olacaklardır.

Leave a comment

View
Drag