Skip links
google reklam fiyatlari

Google Reklam Verme

Google Reklam Verme – Google Ads Reklam Verme 2023 . İnternet üzerindeki sitenizi pazarlamak için çeşitli yollar mevcuttur. SEO çalışmalarına ağırlık vererek uzun vadede organik trafik hedefleyebileceğiniz gibi, reklam ağırlıklı bir çalışma da yürütebilirsiniz. SEO çalışmalarınızdan aldığınız etkiyi reklamlardan almak isterseniz de, Google reklam verme işlemi ile bunu yapabilirsiniz. 

Google Reklam Verme Nedir ve Nasıl Yapılır? 

Google’da reklamınızı yayınlamak, Google Ads platformu üzerinden yapabileceğiniz bir işlemdir. Banner, yazı ve arama sorguları sayfası reklamı gibi çeşitli kategoriler içinden, size uygun olan reklam türünü seçebilirsiniz. 

Makaleye başlarken de belirttiğimiz gibi, SEO’dan alınan etkiyi kısmen reklamlardan almak mümkün. Bunun için, arama sorgularında çıkan reklamları seçmeniz gerekiyor. 

Anahtar kelimenizin sonuç sayfasına reklam verirseniz, tıpkı o kelimede ilk sayfada çıkmış gibi bir etki yakalayabilirsiniz. Bu makalenin ana odağı olarak ele aldığımız sonuç sayfası reklamları,diğer Google Ads reklamlarından farklı özelliklere sahip. 

Google Ads Reklam Verme ile İlgili Merak Edilen Sorular

Sorular üzerinden gidersek, Google reklam verme sürecini daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz.  

Bütçe Planlamaları Nasıl?

Google Ads ile her bütçeye uygun reklam planlaması yapabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Bunları daha iyi kavramanız için, Google Ads çalışma prensibinden bahsedelim. 

Google Ads arama sonuçları reklamları için, sektörünüze uygun bazı anahtar kelimeleri belirlemiş olmanız gerekir. Bu anahtar kelimeler, sizin ‘’arama hacmi, dönüşüm oranı’’ gibi kriterlere bakarak seçtiğiniz hedef kelimeleriniz. 

Bu anahtar kelime için sorgu reklamı vermek istiyorsunuz. Bütçe planlamalarını yapıp reklamı yayına alıyorsunuz. Eğer o anahtar kelimeyi sorgulayan ziyaretçiler, sizin reklamınıza tıklarsa sizden TBM (Tıklama Başına Maliyet) kesiliyor. 

Burada dikkat etmeniz gereken kısım, sadece tıklayınca ücret ödemeniz. Diğer Google Ads reklam çeşitleri gibi gösterim başına ücret vs. alınmıyor. Bunu, Google reklam verme avantajları arasında gösterebiliriz. 

Bütçenize dikkat etmek istiyorsanız, TBM konusunda da dikkatli olmalısınız. 100 TL’lik günlük bir bütçeniz varsa ve anahtar kelimenizin TBM’si 5 TL ise, 20 tıklama sonucu günlük bütçeniz tükenecektir. Bu dengeyi iyi kurmak için TBM mantığını çözmek gerekir.

Detaylı bilgi için, Google reklam ücretleri konusuna göz atabilirsiniz. 

TBM Nasıl Belirlenir? 

Herhangi bir anahtar kelime için reklam vermek isteyen müşteriler, Google’a TBM teklifleri sunar. Bu TBM tekliflerine göre, her birinin reklamı farklı sıralarda yer alır. (Google arama sorgusu reklamlarının farklı sırada olmasının sebeplerinden biri de budur). Burada önemli olan, ideal bir maliyetle en iyi sıralamayı yakalamanız. 

Tekliflerin dışında, kalite puanınız da TBM üzerinde etkiye sahiptir. Kalite puanı, Google’ın anahtar kelimelere vermiş olduğu 1 ila 10 arası değişen puandır. Reklamlarınızın gösterim sıklığı, TBM’ler, reklamınızın sırası gibi pek çok konuda etkiye sahiptir. 

Kalite puanı kapsamlı bir konu olduğundan, ayrıca incelenmesi gerekiyor. Sizin bilmeniz gereken, yüksek kalite puanına sahip olmanın avantaj olduğu. 

Google Reklam Verme Faydaları Nelerdir? 

  • Ziyaretçi Sayısı: Sonuçta bu reklamlar sizin için ek ziyaretçi kaynağı demek. Ne kadar fazla gerçek ziyaretçi, o kadar fazla SEO gelişimi demek. SEO dışında marka bilinirliği gibi konularda da yarar görebilirsiniz. 
  • Satış ve Dönüşümlerde Artış: Çoğu Google Ads kullanıcısı, üstünden gelir ettiği firma veya şirketini pazarlamak için reklam vermektedir. Dolayısıyla reklam verdikleri kelimeler de ticari getirisi olan kelimelerdir. Doğru kelimeye güzel bir sırada reklam verirseniz, satış ve dönüşümlerinizde artış yaşayabilirsiniz. Tabii siteniz ve firmanız yeterliyse. 

Eğer siz de, sitenizi başka kollardan desteklemek istiyorsanız, Google Ads hizmeti almayı düşünebilirsiniz. Hizmet almak istiyor ancak Google reklam verme konusunda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, Google Ads danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Yılların tecrübesiyle bütçenizden alacağınız maksimum verimi almanız için burdayız. 

Google Reklam Verme Nedir ?

Google Ads Google reklam verme platformudur, google’a ait tüm ürünlerde reklam verebilirsiniz.

Google Reklam Ayarları Nerededir ?

Google Hesabınıza gidin. Sol gezinme panelinde Veri ve kişiselleştirme’yi tıklayın. Reklam kişiselleştirme panelinde Reklam ayarlarına git’i tıklayın. Reklam Kişiselleştirme AÇIK seçeneğinin yanındaki anahtarı tıklayın.

Leave a comment

View
Drag