Skip links
google da üst sıralara çıkmak, google da üst sıralara çıkma ücreti, google ilk sayfada çıkmak, web sitesi öne çıkarma

Arama motorlarında ilk sırada yer almak için ne yapmak gerekir

Arama motorlarında ilk sırada yer almak için ne yapmak gerekir ? Bu soruyu genelde bizlere son zamanlarda daha da artan her sektörden web tasarımı furyasına dahil olup, web sitesi yaptırdıktan sonra telefon alamayan veya satış yapamayan kişiler yönlendiriyor.

Bir kişi düşünün, adı Alican olsun. Alican, lokal işletmesini online dünyaya taşımak istiyor ve ilk adım olarak X firmasından web tasarımı hizmeti aldı. Alican şimdi tasarımı çok güzel bir websitesine sahip ve çok heyecanlı.

Ancak aradan günler geçmesine rağmen internet sitesinden telefon veya satış gelmiyor. Peki neden ? Çünkü çok iyi bir tasarım dahi olsa arama motorlarında kelimeleri sıralama almıyor. Alican araştırma yaparken anahtar kelime, SEO , backlink, içerik gibi kavramlara denk geliyor ancak çok geniş kapsamlı konular olduğundan googleda ilk sırada çıkmak için net bir cevap alabilmek adına arama motorlarında ilk sırada yer almak için ne yapmak gerekir diye kendine soruyor ? Peki Alican google aramalarda üst sıralarda çıkmak adına ne yapmalı ? Birlikte bakalım.

Arama motorlarında ilk sırada yer almak için ne yapmak gerekir

Başlığımız arama motorlarında ilk sıra ancak, statcounter verilerine göre şuan global olarak tüm kullanıcıların %92’si google kullanıyor. Bu nedenle içeriğimizi Google da üst sıralara çıkma yöntemleri olarak düşünebilirsiniz.

Elbette herkes kendi sektöründe google ilk sırada yer almak, marka bilinirliğini ve satışlarını artırmak ister. Ancak her alanda olduğu gibi bu alanda da uzman olunması ve yapılan işlemlerin belirli kurallar kaideler çerçevesinde, doğal ve düzenli olarak yapılması gerekiyor.

Arama motorlarında ilk sırada yer almak için yapılması gerekenleri kısa bir liste olarak sıralarsak:

  1. Core Web Vitals’den sınıfı geçme
  2. Sektörle ilgili en kaliteli içerikleri oluşturma
  3. Çok kaliteli ve organik link inşası
  4. Marka Bilinirliğini Artırma

olarak değerlendirebiliriz. Elbette bu 4 madde çok uzun uzadıya anlatılacak maddeler. Ancak kısaca özetleyecek olursak;

Core Web Vitals’dan Geçmek

Core web vitals kelime anlamı ile Temel ve Kritik Web Gereksinimleri demek. Veya kendi sitesindeki tabiri ile, sağlıklı bir websitesi için temel gereksinimler. Tamamen hız ve teknik geliştirme odaklı ancak temel gereksinimler demelerine aldanmayın, oldukça fazla teferruatlı işlem gerekiyor.

İlgili websitesi: https://web.dev/vitals/

Yüksek Kaliteli İçerik Üretmek

Hangi sektörde olursanız olun, yazdığınız içerik sektöre yön verecek kadar etkili ve iyi olmalı. Seo camiasında content is king lafı çok meşhurdur. İçeriklerinizi yazmadan önce çok iyi bir kurgu, doğru başlık seçimi, doğru anahtar kelime kullanımı, doğru dil kullanımı gibi analizler sonucunda yol haritası çıkararak yazmanız gerekmektedir.

Burada içerik üretirken kullanabileceğiniz kaynakların ultimate bir listesi var: https://blog.hubspot.com/marketing/free-content-marketing-tools-list

Yüksek Kaliteli Backlink İnşası

Backlinkler uzun yıllardır en çok manipüle edilen seo yapıtaşlarından ve google sürekli güncellemeler getiriyor. O kadar rankbrain’e rağmen backlinkler halen gücünü koruyor. Bu nedenle eskiye göre gücünü yavaştan kaybetmeye başlasa da backlink olmazsa olmaz bir etken.

Backlinkleri kimyasal tepkimelerin katalizörleri olarak olarak görebiliriz. Normalde çok iyi bir içerik üretebilirsiniz ancak siteniz otoriter olmadığından dolayı yükselmesi 1 yılı bulabilecekken, doğru noktalardan alınacak 2-3 backlink bile 1-2 ayda sizi google’da ilk sıralara taşıyabilir.

Ancak backlinkler bıçak sırtı çalışmalardır. Yanlış alınacak backlink ise var olan sıralamanızı kaybetmenize hatta spam dahi almanıza neden olabilir.

Marka Bilinirliği

Bugün basit bir işletmede 5 TL’ye içeceğiniz kahve için Starbucks’a 20 TL, 50 TL’ye alabileceğiniz spor ayakkabıyı Adidas’dan 500 TL’ye alıyorsanız bunu sağlayan marka bilinirliğidir. SEO çalışmalarında da son zamanlarda en çok öne çıkan marka bilinirliğinin yüksek olması konusudur.

Bazı vakalarda öyle markalar gözümüze çarpıyor ki, marka aranması anahtar kelime aranmasını 2’ye katlayabiliyor. Haliyle insanların o alanlarda o markaları otorite görmesi, google tarafına da yansıyor.

Arama motorlarında ilk sırada yer almak için ne yapmak gerekir konusu ile ilgili daha kapsamlı bir içerik hazırlamıştık, aşağıdaki butondan ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

View
Drag